20. augustā 1960. gadā kosmiskā kapsula nolaidās uz Zemes noteiktā intervālā. Zinātnieki steidzās uz to vietu. Ātrāk, ātrāk, ka tik nenokavēt! Atvēra durtiņas un izvilka no dzelzs apvalka divus suņus. Dzīvnieki jutās labi, kā pēc tam ierakstīja ”apmierinoši” . Viņi pat gribēja paskraidīt apkārt, izkustināt kaulus. Skrieniet, protams, jūs taču tagad esat suņi – varoņi!
Tie bija pirmie astronauti, kuri 25 stundas veica lidojumu un precīzi 17 reizes riņķoja ap Zemi orbītā. Viņu vārdi bija Belka un Strelka.
Suņus kosmosā palaist bija obligāti. Par to, kā dzīvie organismi uzvedīsies kosmosā, neviens toreiz nezināja. Bet drīz jau lidos cilvēks!
Suņus meklēja tieši no ielas nelielus, jaunus un veselīgus, ar labu, miermīlīgu raksturu. Parastiem sētas suņiem ir stipra imunitāte. Belka bija pavisam balta, bet Strelka ar brūniem plankumiem. Sākās nopietni treniņi ar centrifūgu, suņus pieradināja pie šauras kapsulas, trokšņa, kas maksimāli līdzinājās lidojuma trokšņiem. Iepriekšējie mēģinājumi sūtīt suņus kosmosā beidzās neveiksmīgi. Lai novērstu suņu bojāeju turpmāk, tika izdomāta katapulta, kurā atradās Belka un Strelka.
Satelīts ”Sputņik 5” kosmosā devās no Baikonuras 19. augustā 1960. gadā.
Pirmo reizi suņiem varēja sekot caur televīzijas sakariem. Kopā ar Belku un Strelku, atsevišķā konteinerā, kosmosā devās arī 12 peles, žurkas, kukaiņi un daži augi. Lidojums, par prieku zinātniekiem, notika bez aizķeršanās. Suņi paēda speciālo barību – pastu, kura tika pasniegta automātiski. Tualetei tika pārdomāta īpaša ierīce. Iekārtas un sensori pārraidīja datus par dzīvnieku pašsajūtu. Pagaidām viss noritēja pēc plāna.
Strelkas pašsajūta bija laba. Belka piektajā lidojumā apkārt orbītai sāka uztraukties un riet. Zinātnieki saprata, ka otrs suns slodzi panes sliktāk. To ņēma vērā un nolēma, ka cilvēku sūtīs kosmosā tikai uz vienu apli.
18 aplī apkārt Zemei pēc 25 stundām katapulta sāka pietuvoties Zemei. Operācija noslēdzās labi. Suņi kļuva slaveni pa visu pasauli. Jau otrā dienā tie ”uzstājās” preses konferencē. Pēc pusgada Strelkai piedzima seši kucēni. Hruščovs vienu kucēnu uzdāvināja amerikāņu prezidenta sievai Žaklīnai Kenedijai, kurai dāvana ļoti patika.
Belka un Strelka nodzīvoja līdz vecumam Aviācijas un kosmosa pētniecības institūtā, kur viņi trenējās pirms lidojuma. Tagad viņu izbāzeņi un kosmiskais aparāts ar katapultu atrodas Kosmonautikas muzejā Maskavā.
Lielisks stāsts! Varenie mūsu četrkājainie draugi!